Strona główna Siatkówka Historia siatkówki plażowej

    Historia siatkówki plażowej
    2007.6.10 22:04:27
Nie ulega wątpliwości, że siatkówka plażowa jest młodszą siostrą tradycyjnej siatkówki halowej. Choć jednak zasady gry są praktycznie te same, obie gry różnią się znacznie charakterem, stylem i dynamiką.

HISTORIA SIATKÓWKI PLAŻOWEJ


Zadecydowało o tym zapewne po części miejsce narodzin siatkówki plażowej. Wymyślono ją w Kalifornii w latach 20. jako sposób na spędzanie wolnego czasu, szybko jednak zawojowała wiele krajów Europy. Już w 1927 roku był to ulubiony letni sport Francuzów - aczkolwiek początkowo zabawiano się w ten sposób głównie na plażach dla nudystów. Potem siatkówka plażowa zawędrowała dalej na wschód, zdobywając sobie zwolenników w Bułgarii, Czechosłowacji i Łotwie. Równocześnie w dalszym ciągu rosła jej popularność w Stanach Zjednoczonych, zwłaszcza po wielkim kryzysie gospodarczym.

Po II wojnie światowej siatkówce plażowej nadano bardziej zorganizowane formy; w roku 1947 odbyły się pierwsze zawody dwuosobowych zespołów męskich. W "złotych" latach 50., które w Ameryce były dekadą beztroskiej zabawy i konsumpcjonizmu, błyskawicznie rosły rzesze entuzjastów gry, zwłaszcza na zachodnim wybrzeżu, w Kalifornii. To tam zorganizowano pierwsze rozgrywki z prawdziwego zdarzenia. W turniejach na pięciu głównych kalifornijskich plażach startowały setki dwuosobowych zespołów.

W latach 70. z ekonomicznego i marketingowego potencjału siatkówki plażowej zdały sobie sprawę wielkie firmy. Pojawiły się pierwsze propozycje od sponsorów. Zawodnicy zaczęli grać o duże pieniądze.

Struktury organizacyjne powstały jednak dopiero w latach 80. W 1987 r., siedem lat po utworzeniu stowarzyszenia zawodowców AVP, Międzynarodowa Federacja Siatkówki podjęła ważną decyzje o zorganizowaniu w Rio de Janeiro pierwszych mistrzostw świata. Impreza okazała się bardzo udana i zaczęto się zastanawiać nad zgłoszeniem siatkówki plażowej do programu olimpijskiego. Pomysł udało się zrealizować dzięki poparciu poważnych organizacji i tysięcy entuzjastów na całym świecie. Jako dyscyplina olimpijska, siatkówka plażowa nie rozczarowała. Na mecze podczas igrzysk w Atlancie w 1996 roku sprzedano niemal wszystkie bilety.Historia siatkówki


 Wybierz ocene :
 
 Aktualna ocena :

 Średnia : 2.79 (głosów: 2514)


Wyślij znajomym
Drukuj    czytań : 11918
Siatkówka

miesiąc :      
Pn Wt Śr Cz Pt So N
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30
Turystyka

Rekreacja
Plaże Wypożyczalnie Sprzetu Wodnego  Stadnina Koni Mieczonica
Imprezy na naszym terenie        Imprezy na naszym terenie     Place zabaw

webstyl spapolska ....................................................... ....................................................... ....................................................... ....................................................... ....................................................... ....................................................... ....................................................... ....................................................... ....................................................... ....................................................... ....................................................... ....................................................... ....................................................... ....................................................... ....................................................... GotLink.pl